/ / Jak ochránit kontaktní formulář před spamem

Jak ochránit kontaktní formulář před spamem

Pokud používáte oblíbený Contact Form 7 na vašem webu už nějakou chvíli, tak se vám může stát, že vám přes něj najednou začne chodit značné množství spamu, obtěžujících zpráv.

Tomu lze zabránit rozšířením reCAPTCHA. Možnost integrace reCAPTCHA nabízí i samotný Contact Form 7.

Registrace webu do služby reCAPTCHA

Pro běžné užití je dostačující reCAPTCHA v3 (kromě v3 existuje ještě starší verze v2 a dále placená verze Enterprise, nicméně verze zdarma je pro většinu webů dostačující). Protože jde o nástroj Googlu, vaši doménu si zaregistrujete na https://www.google.com/recaptcha/admin. Formulář na registraci nového webu je velmi jednoduchý – požaduje jen označení (může být např. název domény), verzi reCAPTCHA a doménu (konkrétní url, kde kontaktní formulář poběží).

Výsledkem budou dva dlouhé klíče, které je potřeba si ponechat!

Integrace do Contact Form 7

Jakmile máte web registrovaný, stačí už jen integrovat službu do pluginu Contact Form 7 na vašem webu. V administraci zvolte v menu položku Kontakt > Integrace. Tam vyberte možnost reCAPTCHA. Stačí už jen vložit klíče, které vám po dokončení registrace vypsal předchozí formulář.

A to je vše.

Pozn.: Na frontendu není uživatelsky příliš poznat, že je reCAPTCHA aktivní. Svoji přítomnost prozradí jen malý panel v rohu obrazovky:

To samozřejmě neznamená, že by ochrana proti spamu nebyla funkční. reCAPTCHA verze 3 již nepoužívá widget, který by po uživateli vyžadoval potvrzení, že není robot. Plugin ze způsobu procházení webu sám posuzuje, zda jde o robota nebo o člověka, který se snaží odeslat formulář.