/ / Jak začít používat WordPress

Jak začít používat WordPress

Připravila jsem pro vás jednoduchý návod, jak začít používat WordPress. Pokud jste v online světě webů nováčci, tohle je návod, kterému porozumíte. Naučím vás založit svůj web, přidat do něj podstránky a založit blog.

Instalaci WordPressu jsme si do detailů popsali v článku Jak nainstalovat WordPress. Doporučuji vám jednoznačně instalaci automatickou, přímo z administrace vašeho hostingu. Více informací najdete ve zmíněném článku.

Nyní máte svůj WordPress instalovaný a dostáváme se do něčeho, čemu se říká administrace WordPressu. Pokud jste se k tomu ještě nedoklikali sami, administraci vašeho webu najdete na URL adrese http://adresavasehowebu.cz/wp-admin (doplníte svou konkrétní doménu a za ni napíšete /wp-admin . Po zadání přihlašovacích údajů, které jste získali při instalaci WordPressu, se dostanete na Nástěnku:

wordpress jak začít

Výběr šablony pro web

Já osobně, když chci začít tvořit web na wordpressu, jako první vybírám vhodnou šablonu. Pro wordpress existuje nepřeberné množství krásných designových šablon, ze kterých si můžete vybrat tu pravou pro váš web. Nebojte se, je jich takové množství, že pravděpodobně nikdo nebude mít stejný web jako vy. Existují i šablony, které obsahují mnoho možností konkrétního nastavení – kam umístit navigační menu, kolik sloupců mít na stránce apod., že si můžete svou webovou stránku opravdu „naklikat“ podle svého gusta.

Můžete také zůstat u základní šablony Twenty Twenty-One (2021), kterou WordPress připravil pro tento rok.

Výběr šablon najdete v administraci pod záložkou Vzhled -> Šablony:

wordpress jak začít - výběr šablon

Pro výběr a instalaci nové šablony pokračujte na Instalovat šablonu. A pak už vybíráte:

wordpress jak začít - výběr šablon

Vyberte si a zkoušejte, testujte, nebojte se toho. Je potřeba si to důkladně proklikat, možná jich vyzkoušet více.

Šablony si můžete vybírat i předem mimo váš WordPress přes oficiální adresář WordPressu, najdete ho zde: WordPress šablony.

Jak přidat podstránku

Váš WordPress obsahuje na začátku jen Zkušební stránku. Začněte nyní tedy tím, že přidáte novou stránku (podstránku) do vašeho webu. V administraci klikněte na Stránky -> Vytvořit stránku. Dostanete se do editoru, kde můžete pracovat podobně jako ve Wordu nebo v jiném textovém editoru. Zkuste přidat text, nadpisy, obrázky. Můžete třeba i vložit video z Youtube. Opět je potřeba si toto důkladně vyzkoušet a proklikat.

WordPress – jak začít blog

WordPress je hlavně systém pro blogy. A jestli něco umí úplně perfektně, tak to je právě toto. Už v základu každé šablony a každé webové stránky najdete v administraci Příspěvky. Tvoříte je podobně jako stránky: Příspěvky -> Vytvořit příspěvek:

Zkuste napsat svůj první příspěvek na váš blog. Není na tom vůbec nic těžkého!

Tip navíc:

Pokud nechcete na svém webu blog, můžete tuto funkcionalitu perfektně použít pro Aktuality, Zprávy apod. Místo článku napíšete jen krátkou aktualitu. Bude to absolutně perfektní!