/ / WordPress šablony – recenze

WordPress šablony – recenze

Dnes se podíváme hned na tři moje oblíbené WordPress šablony, které pro mě byly v roce 2021 naprosto TOP.

1. Kadence

Oficiální hodnocení v repositáři WP

Kadence je bezvadná šablona, momentálně pro mě opravdu nejoblíbenější šablona na WordPressu. Sice to není nic pro úplné začátečníky, ale obsahuje velké množství různých nastavení layoutu a designu. Poskládáte si hlavičku, patičku, ale i rozložení webu prostě tak, jak chcete. Podporuje i Google fonty. I e-shop na Kadence vypadá moc pěkně. Sice musíte při nastavování umět trochu anglicky a malinko vědět, co děláte – třeba se vyznat v pojmech header, footer, padding apod. Musím říct, že šablona Kadence je jednou z nejvíc odladěných free šablon, se kterou jsem kdy pracovala. Opravdu skoro nenajdete chybku a customizer dělá přesně to, co po něm chcete.

Rychlost

Kadence je navíc jednou z nejrychlejších šablon na WordPressu. Můžete se spolehnout, že web na Kadence poběží hladce a rychle.

Gutenberg ready

Navíc patří mezi WordPress šablony, které jsou opravdu Gutenberg ready, což je momentálně dost podstatná věc. Já osobně tvořím už většinu webů na standardním novém blokovém editoru WordPressu (nepoužívám Elementor nebo jiné page buildery) a tak je pro mě podpora šablony v tomto směru velmi důležitá. Šablona nejen velmi dobře pracuje se styly rozložení v Gutenbergu, ale také třeba přenáší nastavené fonty, velikosti písem a barevné schéma z customizeru právě do Gutenberg editoru. Takže se tímto způsobem perfektně tvoří obsah webu.

Starter templates

Balík starter templates je příjemný bonus pro vás, kde si prostě vyberete, jaké stránky se vám líbí a importujete si celý obsahový balík včetně nastavení designu do vašeho WordPressu. No není to bezva?

Wordpress šablony - Kadence
Kadence starter templates

Kadence blocks

Pokud taky jdete do kombinace Kadence + Gutenberg, tak vám doporučím ještě instalaci pluginu Kadence blocks, který vám rozšíří možnosti Gutenbergu o další bloky, funkce, designy…

Tady je jen pár ukázek layoutů do blokového editoru, které jdou přes Kadence blocks snadno vytvořit:

Wordpress šablony - Kadence
Kadence blocks

Musím přiznat, že jsem zatím pokaždé Kadence využila ve standardní verzi zdarma a ještě nikdy jsem neměla potřebu si zakoupit verzi prémiovou. Ta by však odemkla větší množství starter templates. Takže by počáteční výběr stál za to. Závažné funkční omezení však verze zdarma za mě opravdu nemá! Takže do toho!

Jak už jsem zmínila, pokud jste laik, tuto šablonu vám však nemůžu doporučit, protože si myslím, že se v jejím nastavení a v jejích možnostech ztratíte. Možné je však řešení s asistencí specialisty 🙂

2. Neve

Oficiální hodnocení v repositáři WP

Neve, to je šablona, kterou jsem používala, než jsem objevila Kadence. Ale na některé projekty jsem ji zvolila i potom! Pokud chcete minimalistický, rychlý a jednoduchý web, tak vám můžu Neve jednoznačně doporučit – je to dobrá WordPress šablona. Je to ideální řešení pro začínající projekty, startupy, microsites. Je také Gutenberg ready, ale celkem dobře funguje třeba i s Elementorem. Na obyčejný e-shop se hodí úplně v pohodě.

Musím konstatovat, že to opět není žádný tip pro začínající uživatele WordPressu. I když tam toho nastavení je výrazně méně než u Kadence, tak pořád to pro někoho může být dost. Navíc obsahuje nikoliv chyby, ale takové designové drobnosti, které bez znalosti kódování HTML + CSS prostě nevyladíte. Ale pokud není design na úplně prvním místě, spokojíte se s tím, co máte.

Rychlost

Neve také patří mezi rychlé WordPress šablony. Konkrétně slibuje načtení webu za 1 vteřinu, což tedy s běžným obsahem ve WordPressu je trochu sci-fi, ale možná by se toho optimalizací rychlosti webu dalo dosáhnout. U nějakých malých projektů 🙂

Starter sites

Kromě toho, že si webovky můžete naklikat od základu sami, můžete také využít starter sites, podobně jako u Kadence:

Wordpress šablony - Neve
Neve starter sites

Momentálně jich je 50 zdarma, což je velmi slušné. K šabloně Neve v kombinaci s editorem Gutenberg vám také musím doporučit instalaci pluginu Gutenberg Blocks and Template Library by Otter, který vyvíjí stejné studio, jako šablonu Neve a funkce těchto dvou věcí se vzájemně doplňují.

3. GeneratePress

GeneratePress - šablony wordpress
Oficiální hodnocení v repositáři WP

Pokud umíte trochu anglicky a hledáte šablonu, na které prostě celkem rychle a jednoduše postavíte přehledný jednoduchý web, vyberte si GeneratePress. Za mě o ni určitě neuvažujte pro e-shop. GeneratePress se proslavila mezi WordPress šablonami světě především pro svoji rychlost a spolehlivost. Faktem je, že tu spolehlivost vyměnila za poměrně výrazné omezení funkcí customizeru oproti např. Kadence. Ale weby na GeneratePress prostě běží a nic se jim neděje. I o tom svědčí vysoké hodnocení kvality šablony v oficiálním repositáři WordPressu.

Šablona se dá v osekané verzi zdarma hezky použít pro obyčejné weby nebo si můžete koupit verzi prémiovou, která vám odemkne funkce další. Samozřejmě, je také Gutenberg ready. Tuto šablonu by měli volit především vývojáři, kteří ji umí posunout do výšin a skvěle se s ní pracovat. Tuto šablonu bych ale mohla doporučit za sebe i laikům, především v té free verzi, protože se vám bude dobře a jednoduše nastavovat. Sice vám toho tolik nedovolí, ale to je někdy dobře! Vyzkoušejte to!


Představila jsem vám své oblíbené WordPress šablony. Snad pro vás byl tento přehled užitečný!